Položili ste si niekedy otázku, ako by vyzeral most medzi minulosťou, súčasnosťou a budúcnosťou?
Dievčatá v slovenských pokladoch - partách, symbolizujúce tradičné nevesty, búrajú hranice medzi minulosťou a budúcnosťou. Autentickosť v detailne ustrojených krojoch a jedinečný súčasný facepainting s ohľadom na ornamentiku daných regiónov dokazujú, že krása a hodnoty slovenských pokladov sú stále aktuálne. Jedným z vizuálne najsilnejších momentov sú dievčatá v partách doslova "vystúpujúce z rámov obrazov". Prostredníctvom emócií a zážitkov našich predkov, ktorí sa pripravujú na najvýnimočnejší deň svojho života, sa divák stáva súčasťou ich príbehu. Pohyb, hudba a spev nachádzajú prieniky medzi hudobným a tanečným folklórom a rôznorodými modernými žánrami. Tento kontrast vytvára dynamický a originálny zážitok, ktorý osloví nielen milovníkov folklóru, ale aj mladšie generácie.
Od tradičného slovenského folklóru (minulosť), cez modernú pop-kultúru (súčasnosť) príbeh "POKLADY" zmazáva pomyselné hranice týchto dvoch svetov a ponúka živý a pulzujúci odkaz pre budúce generácie (budúcnosť).
Poddukelský umelecký ľudový súbor, alebo s skratke PUĽS je profesionálne umelecké teleso, ktoré vzniklo v roku 1955 a v jeho tanečnej, hudobnej a speváckej zložke pôsobí v súčasnosti viac ako 40 umelcov. Prezentuje predovšetkým tradície a folklór Rusínov, ale aj ďalších regiónov Slovenska, prekomponujúc ho do vyššej scénickej formy. Vo svojom repertoári má PUĽS aj tance z okolitých krajín. PUĽS je jedinečným telesom, čo je viditeľné na predstaveniach, v ktorých sa snúbi živelnosť hrdého naturelu s vycibreným citom pre poetiku. Koncerty PUĽS-u sú emotívne, myšlienkovo bohaté, divák má možnosť nielen sa odreagovať, ale tiež načerpať množstvo pozitívnej energie.
PUĽS od svojho vzniku absolvoval viac ako desaťtisíc predstavení doma a desiatky zahraničných zájazdov. Tlieskali mu diváci v Anglicku, Bulharsku, Dánsku, Francúzsku, Holandsku, Juhoslávii, Kanade, Nórsku, Poľsku, Rakúsku, Nemecku, Švajčiarsku, Taliansku, Tunise, USA a v krajinách bývalého ZSSR.
Výstava „Party v 21. storočí“ je fascinujúcim a unikátnym počinom, ktorý spája tradície slovenských párt s moderným umením. Vytvorený fotografmi Ľubomírom Sabom a Zuzanou Sénašiovou a etnologičkou Katarínou Sabovou, v spolupráci s umeleckými maliarkami Sarah Avni a Ivanou Mintálovou, tento projekt využíva inovatívne prevedenie ornamentov nielen na pozadí obrazov, ale aj ako súčasť facepaintingov.
Hlavným cieľom je prezentovať a oživovať bohatú históriu slovenských párt - tradičných ozdôb hlavy, ktoré sú hlboko zakorenené v kultúrnom dedičstve Slovenska. Kombináciou etnologického výskumu a moderných umeleckých techník ako sú fotografia a umelecká maľba sa tieto slovenké party stávajú atraktívnymi pre súčasné publikum.
Význam a popularita tejto umeleckej výstavy sa odzrkadľuje aj v medzinárodnom ohlase. Za 10 rokov existencie projektu, výstava reprezentovala Slovensko na najväčších svetových exhibíciách, či podujatiach ako EXPO 2020 v Dubaji, The Belt & Road - Culture & Art Festival 2021 v Langfangu, či na 2 posledných Zimných olympijských hrách v Južnej Kórei 2018 a v Číne 2022. Obrazy videlo už viac ako 1.000.000 ľudí na 65+ výstavách v mestách ako Brusel, Viedeň, Praha, Pyeongchang, Ottawa, Šanghaj, Peking, Guiyang, New York, Washington, Moskva, Berlín, Frankfurt nad Mohanom, Bautzen, Istanbul, Izmit či Sofia.
Projekt si tak už teraz získal miesto medzi významnými počinmi slovenského umenia.